Érdekes vizsgálati eredményt tett közzé a HealthyStuff.org: 179 megvizsgált kerti felszerelésből (locsolótömlő, kerti kesztyű, térdvédő és kerti szerszám) 126 esetében aggodalomra okot adó mennyiségű káros anyagot találtak. Elsősorban az ólom és ftalát tartalmat emelték ki, de a PVC locsolótömlőkben tárolt víz BPA-tartalma is az NSF által meghatározott határérték többszöröse volt.
- Az ólom egyértelműen mérgező hatású, rosszullétet, idegrendszeri problémákat okozhat. Jelen esetben maga az öntözés nem jár veszéllyel, mert a növények csak kis mennyiségű ólmot tudnak felvenni, de a locsolótömlőből kifolyó víz közvetlen fogyasztása már káros lehet.
- A ftalátok elsősorban hormonális problémákat okozhatnak.
- A BPA (biszfenol-A) fejlődési rendellenességeket okozhat, illetve összefüggésbe hozható egyes rákfajták kialakulásának esélyével. Mivel a műanyagok előállításának az egyik alapvető alapanyaga, rengeteg gyerekjátékban, étkezési eszközben volt megtalálható. Tavaly március óta cumisüvegekben már tiltott is a használata.
Fontos kiemelni viszont a következőket:
- A vizsgálat során Amerikában kapható termékeket elemeztek, az itthon elterjedt márkák közül valószínűleg egy sem szerepel köztük.
- A ftalátok és a BPA káros hatásairól sok helyen lehet olvasni, de több helyen kiemelik, hogy nagyon sokat számít az, hogy ezekből az anyagokból mennyi, hogyan, mennyi idő alatt jut be a szervezetbe. Tehát nem kell rögtön elszomorodnia annak, aki ivott már a kerti csapból. 🙂
Mit javasol a tanulmány?
- Ne igyunk a kerti slagból, de leginkább úgy ne, hogy előtte sokat állt benne a víz, először folyassunk át rajta friss vizet.
- Ne hagyjuk a napon a locsolótömlőt, mivel ez gyorsítja a káros anyagok kioldódását a PVC-ből.
- Kerti munka és locsolás után mindig mossunk alaposan kezet.
- Vásároljunk ólom- és PVC-mentes tömlőt.